
Kódolás gyerekeknek
A fűnyíró robotos szakkörön a gyerekeknek megemlítettük, hogy léteznek gyerekeknek való programok amik segítségével meg lehet tanulni a programozás alapjait.
Gondoltam készítek itt egy listát ezekről. Fontos tudni, hogy ezek a programok mind olyanok, hogy nem kell feltétlenül tudni gépelni, hanem az utasításokat egérrel tudjuk egymás alá pakolni. Az elején jó ha van egy kis szülői segítség, de azután szerintem a gyerekek már maguktól is felfedezhetik a világot. A legtöbb magyarul van, de tapasztalataim szerint a gyerekeket nem nagyon zavarja ha angolul van valami, ha akad a közelben egy kis szülői segítség vagy Google Translate.
Amire még érdemes odafigyelni, hogy ne töltsenek túl sok időt a gép előtt a gyerekek és főleg ne kifordított helyzetben. Itt egy kis videó a helyes testtartásról. Érdemes a számítógép előtt eltöltött idő után egy kicsit tornázni, hogy helyre tegyük a tagjainkat.
Scratch
Szerintem ez az alap amivel kezdhet egy gyerek. Már pár utasítással is látványos eredményt érhetnek el a gyerekek. Saját játékot, érdekes ábrákat, animációkat készíthetnek, miközben elsajátítják a programozás alapjait. Ráadásul a Robotika szakkörünkön is ezt használjuk. A Scratch-nek van magyarországi oldala. Az alkotásokat pedig fel is lehet tölteni a hálóra és meg
oszthatják másokkal is. A Scratch-et le lehet tölteni, mint egy desktop alkalmazást, de böngészőben is lehet vele alkotni.
Én is készítettem egy kis programot.
A kódolás órája egy kezdeményezés aminek a célja, hogy mindenki életében egy órát töltsön el programozással. Persze a gyerekek a fő célpont, de felnőttek is kipróbálhatják. Különböző tematikájú (Minecraft, Starwars, Jéghercegnő, stb…) világban oldunk meg feladatokat programozás segítségével kedvenc hőseinket irányítva. A program lépésről lépése vezetve magyarázva oktatja a gyerekeket. PC-n használható és valójában Scratch programozással kell feladatokat megoldani.
Tableten használható kisebb gyerekeknek is érthető butított Scrarch változat. Persze érdemes vigyázni, hogy a gyerekek ne töltsenek sok időt a tablet fölé görnyedve, de ha már teszik, akkor játszanak ezzel az app-al. Kiválóan alkalmas kis animációk készítésére hiszen saját hangunkon is megszólalhatnak a szereplők, valamint saját képünket is használhatjuk a szereplők megalkotásához.
Egy aranyos kis robotot irányítunk abban az igyekezetében, hogy felkapcsolja a villanyt. Mindezt utasításokkal tesszük egy kis limitált 3D világban. Remekül feljeszti a térlátást és az algoritmikus gondolkodást. PC-n és tableten is elérhető.
Python programozási nyelvben egy kis teknőst irányíthatunk akivel varázslatos ábrákat rajzolhatunk. A többi alkalmazástól eltérően itt már kódot kell írni, tehát nem csak utasításblokkokat pakolgatunk. Tulajdonképpen egy bevezető python programozási nyelvben, ami manapság az iparban elterjedt népszerű nyelv.